Η νίκη του Άρη επί του ΠΑΟΚ με 1-0 στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1 επισκίασε το εντυπωσιακό 0-6 του Ολυμπιακού στη Λαμία και χάρισε στους «ερυθρόλευκους» ακόμα πιο ευδιάκριτο προβάδισμα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Για μια ακόμη φορά, όμως, η μπάλα έφυγε έξω από τις γραμμές του αγωνιστικού χώρου και χάθηκε στις λάσπες…. Το 3ο ημίχρονο του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ήταν πολύ καυτό, όχι μόνο επειδή ο ΠΑΟΚ χαρακτήρισε με ανακοίνωσή του «ύποπτη και πιθανότατα στημένη» τη διαιτησία του Ολλανδού Ναϊχάους με αφορμή το (ανύπαρκτο) πέναλτι που έκρινε το παιχνίδι και τον μη καταλογισμό άλλων δύο που ο ίδιος ζήτησε, όσο λόγω των καταγγελιών που έκανε ο αντιπρόεδρος του Ολυμπιακού, Κώστας Καραπαπάς, περί απόπειρας δωροδοκίας του τερματοφύλακα, Μάριου Σιαμπάνη, και τουλάχιστον άλλων δύο παικτών του Άρη. Ο ΠΑΟΚ ανακοίνωσε ότι θα καταθέσει άμεσα μήνυση και αγωγή, ενώ μέσω του αντιπροέδρου του, Μάκη Γκαγκάτση, κατήγγειλε παράνομη πριμοδότηση «από τον Πειραιά» των παικτών του Άρη…

Η νίκη του Άρη τον έφερε στη δεύτερη θέση, δύο βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο. Νωρίτερα, οι «ερυθρόλευκοι» ξέσπασαν στην ουραγό Λαμία με το εμφατικό 6-0, έχοντας 6 διαφορετικούς σκόρερ! Έδειξαν έτσι ότι ξεπέρασαν το κακό πρόσωπο που εμφάνισαν στα τελευταία παιχνίδια τους στο Τσάμπιονς Λιγκ και ότι είναι έτοιμοι για το εξ’ αναβολής (από την 1η αγωνιστική) ντέρμπι με την ΑΕΚ την ερχόμενη Τετάρτη στο ΟΑΚΑ. Η «Ένωση» απέφυγε το κάζο στη Ριζούπολη, γλιτώνοντας ελέω VAR την εκτέλεση ενός πέναλτι (είχε προηγηθεί οφ σάιτ) που καταλογίστηκε σε βάρος της στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Πήρε τελικά τη νίκη σε βάρος του Απόλλωνα με 4-3 αλλά με πολύ μεγαλύτερο άγχος απ’ όσο περίμενε έχοντας μέχρι το 94’ προβάδισμα δύο τερμάτων!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 στη Λεωφόρο τον ΠΑΣ Γιάννενα, πέτυχε για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα τρεις νίκες στη σειρά και εδραιώθηκε έτσι στην 5η θέση της βαθμολογίας. Η επιστροφή του στη Λεωφόρο μετά από 2,5 χρόνια ήταν επιτυχημένη, σε σημείο να υπάρχουν σκέψεις να δώσει εκεί κι άλλα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Σε τροχιά πλέι οφ μπήκε για τα καλά και ο ΟΦΗ μετά την εκτός έδρας νίκη του με 1-0 επί της Λάρισας, η οποία παρέμεινε βυθισμένη στην ουρά της βαθμολογίας. Σε τροχιά πλέι οφ παραμένει και ο Βόλος παρότι απέτυχε να νικήσει τον Παναιτωλικό. Το τελικό 0-0 ήταν μεγάλη επιτυχία για τους φιλοξενούμενους, καθώς έπαιζαν από το 28’ με παίκτη λιγότερο, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι. Σε τροχιά πλέι οφ θα μπει και όποιος νικήσει απόψε (19:30) στο τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής, Αστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος.