Oυσιαστικά, η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα έθεσε τις βάσεις της επικράτησης από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε 2-0 με τα τέρματα των Τιέρνεϊ και Σακά. Στην επανάληψη η «σκυτάλη» του σκοραρίσματος πέρασε στα χέρια του Λακαζέτ, που με άλλα δύο τέρματα σε ένα τετράλεπτο έδωσε θριαμβευτική χροιά στη νίκη των Λονδρέζων.

Λίγο νωρίτερα, στο «Αμέρικαν Εξπρές Κομιούνιτι» είχε γίνει σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα σε Μπράιτον και Γουλβς, που ολοκληρώθηκε ισόπαλο 3-3 ύστερα από συναρπαστική εξέλιξη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ, οι «Λύκοι» ανέτρεψαν το αντίπαλο προβάδισμα και πέρασαν με 3-1 στο ημίχρονο, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έσωσαν ένα βαθμό.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής και οι σκόρερ:

Έβερτον-Γουέστ Χαμ 0-1 (86΄ Σούτσεκ)

Μάντσεστερ Γ.-Άστον Βίλα 2-1 (40΄ Μαρσιάλ, 61΄ πεν. Φερνάντες – 58΄ Τραορέ)

Τότεναμ-Λιντς 3-0 (29΄ πεν. Κέιν, 43΄ Σον, 50΄ Αλντερβάιλντε)

Κρίσταλ Πάλας-Σέφιλντ Γιουν. 2-0 (4΄ Σλουπ, 45’+ Εζέ)

Μπράιτον-Γουλβς 3-3 (13΄ Κόνολι, 46΄ πεν. Μόπεϊ, 70΄ Ντανκ – 19΄ Σάις, 34΄ αυτ. Μπερν, 44΄ Νέβες)

Γουέστ Μπρομ-Άρσεναλ 0-4 (23΄ Τιέρνεϊ, 28΄ Σακά, 60΄, 64΄ Λακαζέτ)