Τη μοναξιά της κορυφής στην Α1 Ανδρών απολαμβάνει από σήμερα ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας και τον υποχρέωσε στην πρώτη του εφετινή ήττα.

Οι «ερυθρόλευκοι», που απέναντι στον Δικέφαλο έχασαν το πρώτο τους σετ σε Ελλάδα και Ευρώπη, μετρούν πέντε «καθαρές» νίκες σε ισάριθμους αγώνες στη Volleyleague.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγείται με δύο πόντους (16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός, όμως, αντέδρασε και κατάφερε να το κατακτήσει με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν στην ισοφάριση με 25-20.

Το τρίτο σετ κρίθηκε εύκολα με 25-14 για τους «ερυθρόλευκους» , με τον ΠΑΟΚ να υποπίπτει σε συνεχόμενα λάθη, ενώ στο τέταρτο, που έμελλε να είναι και το τελευταίο, οι φιλοξενούμενοι το κατέκτησαν με 25-21, φτάνοντας στο δίκαιο βάσει εμφάνισης 1-3 σετ.

Αναλυτικά η εξέλιξη των σετ : 21-25, 25-20, 14-25, 21-25.

Προηγούμενο άρθροΤι ματσάρα Θεέ μου! (vid)
Επόμενο άρθροΤα highlights της νίκης του Αρη (vid)