Στην ημιτελική φάση των play offs της Stoiximan.gr Basketleague κατάφερε να προκριθεί ο ΠΑΟΚ καθώς νίκησε την ΑΕΚ με 88-93 και έκανε το 2-0 στη σειρά των παιχνιδιών.

Ο “Δικέφαλος” θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας.

Με πρωταγωνιστή τον Πέραν Πέτεγουεϊ ο οποίος είχε 21πόντους ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει της “Ένωσης” και στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς και να προκριθεί στα ημιτελικά των φετινών play off.

Μπορεί η ΑΕΚ στο 4′ να είχε πάρει προβάδισμα +3 (11-8) με τον Μάικ Γκρίν να αρχίζει καλά το παιχνίδι, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε την κατάσταση με τον Λίνο Χρισυκόπουλο ο οποίος παίρνοντας την ομάδα στις πλάτες του, κατάφερε δύο λεπτά αργότερα να της δώσει διαφορά +4 (13-17).

Οι “ασπρόμαυροι” κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-28 αφού κατάφεραν να βρουν λύσεις με τους Πέτεγουεϊ και Κόνιαρη στο τέλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους -3 (27-30 14′), ωστόσο ο ΠΑΟΚ μετά τις προσπάθειες του Βαγγέλη Μαργαρίτη κατάφερε να προηγηθεί με 29-37 στο 16′. Λίγο αργότερα ο Πέτεγουεϊ με εντυπωσιακό κάρφωμα “έγραψε” το 29-39.

Μέσα σε ένα λεπτό ο ΠΑΟΚ με τον Ζάρα κατάφερε να προηγηθεί με 11 πόντους διαφορά (33-44) αλλά η “Ένωση” με πρωταγωνιστή τον Πάντερ κατάφερε να μειώσει σε 41-46 στο 19′.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά (41-49 21′) με τους παίκτες του Παπθεοδώρου να έχουν φέρει το παιχνίδι εκεί που ήθελαν (50-58 24′).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και ένα λεπτό αργότερα βρίσκονταν στο -2 (56-58) με τον ΠΑΟΚ όμως να εξακολουθεί να προηγείται και το τέλος του δεκαλέπτου να τον βρίσκει μπροστά με 64-70.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς ήταν σταθερά μπροστά, με την ΑΕΚ να προσπαθεί για…τελευταία φορά να επανέλθει στο παιχνίδι στο 37′ όταν ήταν στους -5 (80-85) ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε εν τέλει να κερδίσει με 88-93.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 41-46, 64-70, 88-93.