Οι Γουόριορς έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος κερδίζοντας στην παράταση 124-114 τους Καβαλίερς στο Όκλαντ μετά από ένα καταπληκτικό ματς.

Οι «Καβς», έφτασαν μια ανάσα από το break, όταν ο ΛεΜπρον 50,8″ πριν το τέλος έδωσε με έμμεσο τρίποντο προβάδισμα στην ομάδα του (102-104), με τους Ουόριορς να ισοφαρίζουν με βολές του Ντουράντ (104-104) κι ενώ οι διαιτητές άλλαξαν την απόφασή τους κάνοντας το επιθετικό φάουλ αμυντικό, με τον «βασιλιά» και πάλι όμως να σκοράρει στην επόμενη επίθεση για το 104-106.

Στη συνέχεια και με 23,5″ για το τέλος, ο Κάρι σημείωσε έμμεσο τρίποντο δίνοντας προβάδισμα τους Ουόριορς (107-106). Κάπου εκεί ο Χιλ κέρδισε φάουλ από τον Τόμπσον με 4,7″  για το τέλος, ευστόχησε στην πρώτη, έχασε την δεύτερη, το ριμπάουντ το πήρε ο Σμιθ ο οποίος όμως δεν είχε δει τον χρόνο και βγήκε εκτός ρακέτας, με τον ΛεΜπρόν να του φωνάζει να κάνει σουτ και τελικά το ματς έληξε ισόπαλο 107-107 και οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Στην παράταση ο”πολεμιστές” με καλύτερη ψυχολογία και περισσότερες λύσεις άρχισαν με ένα σερί 9-0 και έφτασαν στη νίκη.

Ο Στεφ Κάρι με 26 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε ο Κέβιν Ντουράντ και ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 24 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον αδιαφιλονίκητο ηγέτη τους, Λεμπρόν Τζέιμς, να σημειώνει 51 πόντους (16/25 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/11 βολές), 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Tα δωδεκάλεπτα: 29-30, 56-56, 84-78, 107-107, (Π) 124-114