O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Σλούκα, Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν. Οι Πειραιώτες βρήκαν εκπληκτικό ρυθμό στην επίθεση, παίρνοντας το προβάδισμα με σκορ 0-12 στο 3′, έχοντας 5/5 σουτ, μετά και από τρίποντο του Παπανικολάου.

Οι Καταλανοί είχαν 0/9 σουτ, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν εξαιρετική άμυνα και τον καταπληκτικό Τζένκινς να κάνει τα πάντα τέλεια στο ματς. Στο 6′ είχε 2/2 τρίποντα και 8 πόντους, με τον “Παπ” στο 6′ να εκτοξεύει τη διαφορά στο +15 (6-21).

Ο Μάρτιν ήταν… θεριό ανήμερο μέσα στη ρακέτα (11-26), με τους “ερυθρόλευκους” να παρουσιάζονται εντυπωσιακά εύστοχοι (10/12 σουτ) στην πρώτη περίοδο. Οι Ισπανοί, όμως, στη συνέχεια ανέβασαν την πίεση τους στην άμυνα, ροκανίζοντας τη διαφορά στη λήξη της περιόδου (17-26).

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπαρτσελόνα ανέβασε την απόδοση της, αύξησε την πίεση της, αλλά ο Ολυμπιακός στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Ο Ζαν-Σαρλ διατήρησε τη διαφορά στο +10 με κάρφωμα (22-32) μετά από ασίστ του ΜακΚίσικ, αλλά στη συνέχεια πήρε… φωτιά το χέρι του Κούριτς, με τους Χάνγκα-Μαρτίνεθ να μειώνουν τη διαφορά (34-37) στο 14′.

Ο μαχητικός Μάρτιν τέλειωνε τις φάσεις μετά από επιθετικά ριμπάουντ, ενώ ο εξαιρετικός ΜακΚίσικ τέλειωνε τις φάσεις τόσο στο ανοιχτό γήπεδο, όσο και από την περιφέρεια, κρατώντας όρθιο τον Ολυμπιακό στη δεύτερη περίοδο.

Είναι χαρακτηριστικό πως είχε 10 πόντους, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ. Οι Καταλανοί ροκάνιζαν τη διαφορά με τον Μίροτιτς, αλλά οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα τους στο πρώτο ημίχρονο (47-51), στο οποίο κυριάρχησαν. Είχαν 68.2% στα δίποντα (15/22), 60% στα τρίποντα (6/10), θετικό πρόσημο στο ασίστ/λάθη (12/5), ενώ είχαν πάρει και τη μάχη στα ριμπάουντ (10-12). 30 πόντοι.

Στην τρίτη περίοδο, παρά τη πίεση της Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερη άμυνα και βγήκε νικητής (16-21). Ο Έλις έδινε λύσεις μέσα στη ρακέτα, αλλά στο 24′ ο Χάνγκα με τρίποντο μείωσε τη διαφορά (50-55). Κάπου εκεί όμως άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες ο Σλούκας και να γίνει πιο επιθετικός, απαντώντας άμεσα με γκολ-φάουλ. Ο 30χρονος γκαρντ ήταν και απόλυτα ψύχραιμος στις βολές, φέρνοντας τη διαφορά στο +10 (50-60).

Άξιος συμπαραστάτης του ο τρομερός Μάρτιν, ο οποίος ήταν… θεριό ανήμερο μέσα στη ρακέτα (57-67). Μετά τον Παπανικολάου από την περιφέρεια βρήκε στόχο και ο Βεζένκοφ (61-70), ο οποίος φώναξε “παρών” σε ένα κρίσιμο σημείο, με το σκορ στο 30′ να “γράφει” 63-72. Σε μία περίοδο στην οποία δεν χρησιμοποιήθηκαν καθόλου οι Σπανούλης και Πρίντεζης.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός ήθελε να να διαχειριστεί έξυπνα το προβάδισμα του, με τον ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό να δίνει ασίστ στον Βεζένκοφ (65-74). Η Μπαρτσελόνα άρχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο, προσπαθώντας να αναγκάσει τους φιλοξενούμενους να κάνουν το λάθος.

Ο Μπολμάρο με πόντους ροκάνισε τη διαφορά (71-74), με τον ΜακΚίσικ με τρίποντο να δίνει… ανάσα στην ομάδα του (71-77) στο 34′, σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να ανασάνει. Ακολούθησαν αμφισβητούμενα σφυρίγματα, τα οποία οι διαιτητές τα έδιναν κατά κύριο λόγο στους γηπεδούχους, γεγονός που δημιούργησε νευρικότητα, αλλά και διακοπές στο ματς για να ελεγχθούν σε δεύτερο χρόνο οι φάσεις.

Στο 36′ η Μπαρτσελόνα έφερε το σκορ στα ίσα (77-77), με τους γηπεδούχους να μετρούν 14-5 επί μέρους σκορ. Ο Σλούκας έδωσε έξοχη ασίστ στον Μάρτιν, ενώ ακολούθως ο Χάρισον ήταν εύστοχος στο πρώτο του σουτ στο ματς, κερδίζοντας γκολ-φάουλ, το οποίο και αξιοποίησε (77-82).

Ο Βεζένκοφ απάντησε στο καλάθι του Χίγκινς, ενώ στη συνέχεια ο μεγάλος ΜακΚίσικ έβαλε τεράστιο τρίποντο, φέρνοντας τη διαφορά στο +7 (82-89) στο 38′. Στα 38” πριν το τέλος, ο μέγας Σλούκας “σκότωσε” τους Καταλανούς με δικό του σουτ (84-91), με τον Χάρισον νωρίτερα να έχει βγάλει μεγάλες άμυνες.

Ο Καλάθης με γρήγορος πόντους… έβαλε φωτιά στο ματς (88-91), ο Χάρισον έχασε δύο βολές (!), με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή στα 16” πριν το τέλος. Δεν αγχώθηκε, όμως, έδειξε χαρακτήρα, έβαλε τις βολές και πήρε το μεγάλο “διπλό” (88-96) μέσα στη Βαρκελώνη.

Τα δεκάλεπτα 17-26, 47-51, 63-72, 88-96

ΠΗΓΗ: Real.gr

Προηγούμενο άρθροΝτουπλάντις: Περίεργη σεζόν το 2020, αλλά κατάφερα να αντεπεξέλθω