Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 74-61 του Παναθηναϊκού και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basket League.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε πολύ άνετη νίκη. Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ήταν εξαιρετικά άστοχη ενώ είχε σε κακό βράδυ τους Νέντοβιτς και Μέικον.

Ο Σάσα Βεζένκοφ και ο Μουσταφά Φαλ σημείωσαν double double. Επόμενος τελικός των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη (21:00) στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Ο πρώτος τελικός ξεκίνησε με 23 λεπτά καθυστέρηση.

Οι Πειραιώτες μπήκαν στο ματς κλείνοντας του διαδρόμους. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-0 με τον Φαλ την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/8 στα σουτ εντός παιδιάς στα πρώτα τεσσεράμισι λεπτά του αγώνα.  Ο Κασελάκης πέτυχε το πρώτο δίποντο για το τριφύλλι, 5:08 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Γιώργου Βοβόρα αντιμετώπιζε σημαντικά προβλήματα στο μαρκάρισμα του Φαλ με τον Αμερικανό να καρφώνει για το 15-2. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +17 (21-4) με δύο σερί τρίποντα από Σλούκα και ΜακΚίσικ. Ο Βεζένκοφ διαμόρφωσε το 23-4 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με έξι διαδοχικούς πόντους του Παπαπέτρου και τρίποντο του Γουάιτ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 25-13 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο  Σλούκας έδωσε τέλος στο σερί των πρασίνων με την ομάδα του Γιώργου Βόβορα να μειώνει στους 10 πόντους (29-19) με εύστοχο τρίποντο του Γουάιτ με τον Σλούκα να απαντάει. Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μάρτιν, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +18 με το 38-20 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Με λέι απ του Φαλ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 20 πόντους (40-20) στην πρώτη επίθεση του τρίτου δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Ντόρσεϊ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 45-22 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 48-30 με τρίποντο του Παπαπέτρου και δίποντο του Σίβα. Με εύστοχη βολή του Βεζένκοφ και δίποντο του Παπαπέτρου διαμορφώθηκε το 55-38 του τρίτου δεκαλέπτου.

Με το πρώτο καλάθι του Νέντοβιτς στον αγώνα ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 55-42 ενάμιση περίπου λεπτά μετά  την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Ένα κάρφωμα του Φαλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ έφερε τη διαφορά στους 19 πόντους (63-44) επτά περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Με τρίποντο του Νέντοβιτς το τριφύλλι μείωσε σε 67-52 με τον Σλούκα να φέρνει τη διαφορά στους 18 πόντους. Με κάρφωμα του Έβανς διαμορφώθηκε το 74-61 που ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/5 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 6 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 14 (6/6 δίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 8 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 7 (1), Σλούκας 16 (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 4, Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 5 (1)

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Σίβα 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 13 (1/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 9 (3/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μέικον (6 ασίστ), Μποχωρίδης, Γουάιτ 13 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Έβανς 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ)

Προηγούμενο άρθροΟ Κάρλος Τέβες ανακοίνωσε το τέλος της ποδοσφαιρικής καριέρας του
Επόμενο άρθροΠοιός είναι ο Έλληνας Λεωνίδας Στεργίου, που έκανε ντεμπούτο με την εθνική Ελβετίας